« Travanj 2024 »

Klokan bez granica

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva 17. ožujka 2016. godine u 12 sati i 30 minuta održat će se po osamnaesti put Međunarodno matematičko natjecanje “Klokan bez granica”.

U isto vrijeme s približno istim zadatcima natjecat će se učenici Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Indonezije, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Kolumbije, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Venezuele, Čilea, Gane, Irske, Izraela, Kostarike, Latvije i Malezije.

Cilj je natjecanja popularizirati matematiku i omogućiti širenje matematičke kulture te motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa. Moto je natjecanja bez selekcije, eliminacije i finala.

Klokan bez granica je nevladina udruga koja se samofinancira od sredstava koje uplaćuju učenici koji se žele natjecati. Kao i svih prethodnih godina, predviđeno je da učenici sami financiraju natjecanje u iznosu od 15 kn po učeniku, a od tih sredstava 60% odlazi na darove i nagrade učenicima. Svaki učenik, prilikom dolaska na natjecanje, dobiva mali dar, a 10% najbolje plasiranih učenika nagradu. U 2015. godini dodijeljeno je 3314 nagrada i oko 850 utješnih nagrada. Oko 40% odlazi na materijalne troškove  (članarinu u međunarodnoj udruzi, prijevod zadataka, tiskarski i poštanski troškovi, ispravak zadataka i dr.).

Prema međunarodnim dogovorima svaki se učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi.

Dana 19. ožujka 2015. godine natjecalo se više od 6 000 000 učenika u 57 zemalja svijeta, što ovo natjecanje čini najvećim međunarodnim školskim natjecanjem u svijetu. Prvo natjecanje  u Republici Hrvatskoj održano je 1999. godine u 8 škola s 2000 učenika.

Godine 2015. natjecali su se učenici u 437 osnovnih  i 100 srednjih škola u svim županijama. Ukupno je sudjelovalo 32 374 učenik. Natjecanje se provodi u školi koju učenici polaze.

Na  Međunarodno matematičko natjecanje“Klokan bez granica” u našoj školi ove godine prijavljeno je 107 učenika.

U kategorijama:     Pčelica - 2. razred OŠ -  26 učenika
                            Leptirić 3. razred OŠ  -  11 učenika
                            Ecolier 4. i 5. razred OŠ - 46 učenika
                            Benjamin 6. i 7. razred OŠ - 23 učenika
                            Cadet 8. razred OŠ  - 1 učenik

PROPOZICIJE:

ZA SKUPINE ECOLIER, BENJAMIN I CADET

vrijeme pisanja je 75 minuta
rješava se 24 zadatka
natjecanje je pojedinačno
računari su zabranjeni
svaki zadatak ima pet ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan točan
prvih osam pitanja nosi po 3 boda, drugih osam po 4 boda, a trećih osam po 5 bodova
ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
ako je zaokruženi odgovor pogrešan, oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak
na početku svaki sudionik dobiva 24 boda, kako bi se izbjegli negativni bodovi
najveći mogući broj bodova je 120

ZA SKUPINU LEPTIRIĆI

vrijeme pisanja je 60 minuta
rješava se samo 12 zadataka
natjecanje je pojedinačno
računari su zabranjeni
prva četiri pitanja nose po 3 boda, druga četiri po 4 boda, a treća četiri po 5 bodova
ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
na početku svaki sudionik dobiva 12 bodova, kako bi se izbjegli negativni bodovi
najveći mogući broj bodova je 60

Uspješno rješavanje prijavljenim učenicima!

objavio: Anita Mokorić Brščić   datum: 12. 2. 2016.