U okviru županijskog projekta Institunacionalizacije zavičajne nastave, naša škola osmislila je jedinstveni autorski suvenir, Istarsku škrinjicu, koja 'čuva' naše zavičajno blago. Samu škrinjicu izradili su učenici polaznici izvannastavnih aktivnosti tehničke i likovne kulture.
Šest različitih aktivnosti u okviru zavičajne nastave provodilo se s velikim brojem učenika predmetne nastave, a rezultati tih aktivnosti svoje mjesto pronašli su upravo u Istarskoj škrinjici. Glagoljaška lepeza – svojevrsni vodič kroz Aleju glagoljaša u obliku lepeze i s autorskim crtežima spomenika koje su izradili naši učenici šestih razreda nakon istraživačkog rada i terenske nastave na Aleji glagoljaša; ukrasni glagoljaški straničnik sa glagoljskim slovima ukrašeni pečatnjakom i toplim voskom; njokomat – originalno keramičko pomagalo za izradu njoka s različitim uzorcima; ukrasni keramički predmeti i nakit sa zavičajnim motivima; igra Pike pake koju su u slobodno vrijeme igrali naši stari, a učenici su je otkrili istražujući starinske društvene igre; Pulski legendarij – knjižica s legendama o nastanku antičkih spomenika u Puli iz pera naših sedmaša.
Sadržaj Istarske škrinjice može se mijenjati ovisno o aktivnostima učenika i učitelja koje se provode u okviru zavičajne nastave na svim razinama i predmetima.
Istarska škrinjica predstavljena je na školskom projektnom danu Zov zaviČAja i na Festivalu zavičajnosti Istarske županije održanom u OŠ Kaštanjer 24. svibnja 2024. na kojem je četrdesetak osnovnih škola Istre predstavilo svoje zavičajne projekte.
Voditelji aktivnosti i koordinatori ovog obimnog zavičajnog projekta su Jelena Urošević-Hušak, Ivana Turk, Kristina Kalogjera, Ivan Iskra, Martina Čiković Petrović i Sabina Kalender Anić, učiteljice i učitelji koji su suradničkim i stvaralačkim radom s učenicima osmislili i ostvarili ovaj poseban zavičajni suvenir.