U Osnovnoj školi Veruda zavičajna nastavna provodi se na svim razinama i sastavi je dio mnogih predmetnih kurikula, razrednih i školskih projekata, nastavnih i izvannastavnih aktivnosti. Čime su se bavili i što su naučili ove školske godine učenici i učitelji predstavili su na Projektnom danu zavičajnosti „Zov zaviČAja“ 30. travnja 2024. godine. Bilo je to sasvim drugačije događanje od uobičajenih priredbi i izložbi u školskom prostoru. (VIŠE U NASTAVKU…)
Kulturno-umjetnički program upriličen je na samom početku. U zavičajnom tonu, na čakavšini i u istarskoj ljestvici, nizale su se izvedbe učenika i učitelja, a u pozadini se 'sušila' odjeća naših starih. Recitacije, školski zbor, učiteljski zbor, dramske izvedbe i plesna točka koja je tradiciji dodala djelić suvremenog i aktualnog dodatno razveselila posjetitelje – plesna koreografija najmlađih učenika odjevenih u istarsku narodnu nošnju uz tonove „Rim tim dagi dim“ Baby Lasagne.
U holu škole postavljena je izložba provedenih aktivnosti i radova u najrazličitijim izvedbama: keramičke istarske hiže, njokomati, ukrasi u obliku istarske čipke, nakit sa zavičajnim motivima, likovni radovi u raznim tehnikama, literarno stvaralaštvo. Upriličena je radionica „Srednjovjekovni glagoljski skriptorij“ na kojoj su učenici perom i tušem ispisivali glagoljska slova, izrađivali straničnike i ukrašavali ih toplim voskom, a svoj ukrasni straničnik mogli su izraditi i posjetitelji. Aleja glagoljaša s učeničkim likovnim interpretacijama spomenika (prava umjetnička djela!) 'lebdjela' su nad publikom tako da su posjetitelji mogli na pomalo neobičan način 'prošetati' Alejom.
Osnovna škola Veruda ove godine sudjeluje u županijskom projektu „Institunacionalizacija zavičajne nastave“ nizom aktivnosti objedinjenih pod nazivom „Istarska škrinjica / Lo scrigno istriano“. Istarska škrinjica zamišljena je kao autorski suvenir škole koji čuva blago zavičaja, a sadržaj škrinjice može se mijenjati i prilagođavati interesima i aktivnostima učenika i učitelja. Ovogodišnja škrinjica, prva u nizu, sadrži glagoljašku lepezu, njokomat, nakit sa zavičajnim motivom, starinsku društvenu igru, pulski legendarij i straničnik. Na projektnom danu zavičajnosti predstavljen je dio aktivnosti provedenih u okviru projekta, a cijeli projekt bit će predstavljen na Festivalu zavičajnosti krajem svibnja.
Pozitivne reakcije posjetitelja na cjelokupan program Projektnog dana zavičajnosti dodatni su poticaj da Zov zaviČAja preraste u tradicionalnu manifestaciju škole jer naše zavičajno blago u vrijeme globalizacije moramo više nego ikad poznavati, čuvati, ponosno nositi u srcu i na dlanu.