« Svibanj 2024 »

Legende o pulskim znamenitostima - izložba radova učenika naše škole u Gradskoj knjižnici Pula

Pula je grad bogate povijesti. Na gotovo svakom uglu starogradske jezgre šepire se spomenici neprocjenjive vrijednosti. Jeste li se ikada zapitali  zašto se Zlatna vrata tako zovu? Kako je nastalo Malo rimsko kazalište? Zašto hram posvećen božici Dijani više ne postoji?

Učenici sedmih razreda Osnovne škole Veruda svojim su legendama pokušali odgovoriti na ova pitanja. U sklopu nastave književnosti upoznali su legendu kao književnu vrstu. Na književnom su predlošku uočili obilježja legende te likova specifičnih za ovu proznu vrstu. Dobili su zadatak napisati vlastitu legendu o odabranoj znamenitosti Pule služeći se povijesnim izvorima te su na taj način potaknuti na čitanje, istraživanje zavičajne povijesti i stvaralaštvo.

Radovi su nastali pod mentorstvom profesorice hrvatskoga jezika Sabine Kalender Anić.

Želite li saznati zašto se preporučuje posvađanim osobama da prođu kroz Dvojna vrata i kakve veze ima zmaj s nastankom Malog rimskog kazalište dođite u Gradsku knjižnicu Pula i pročitajte uratke učenika koji će vas vratiti u prošlost i otkriti davno zaboravljene tajne….

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 23. 5. 2022.