« Svibanj 2024 »

U pružanju prve pomoći najbolji su sedmaši s Verude

Učenici 7.b iz Osnovne škole Veruda pobijedili su na natjecanju Mladih Crvenog križa Pule održanom 3. ožujka 2023. u OŠ Kaštanjer. Natjecanju su pristupili još i učenici OŠ Vodnjan te pulskih škola Kaštanjer, Veli Vrh, Vidikovac i Stoja. Natjecanju su pristupili i srednjoškolci u svojoj kategoriji tako da je u organizaciji i provedbi natjecanja sudjelovalo je 150 učenika i volontera Crvenog križa Pule. Kod natjecatelja se, osim znanja i vještina u pružanju prve pomoći, provjeravalo i znanje o pokretu Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, o međunarodnom humanitarnom pravu i ljudskim pravima. (Glas Istre)

Naša ekipa uod 17. do 19. ožujka u Dom Crvenog križa na Sljemenu nastavila je aktivnosti radi uvježbavanja pružanja prve pomoći i teorijskog znanja o Crvenom križu i pokretu Crvenog križa za međužupanijsko natjecanje. Sudjelovali su u raznim radionicama prve pomoći u kojima su pomagali ozlijeđenoj osobi. Samu ulogu ozlijeđene osobe preuzeli su i oni sami. Na takozvanim "radilištima" imali su tri ozljeđene osobe kojima su morali pomoći na drugačiji način. Našlo se mnogo raznolikih ozljeda poput unutarnjeg prijeloma kosti, panične reakcije, unutarnjeg krvarenja te vanjskog krvarenja.

Usvojeno znanje i uvježbano pružanje prve pomoći naša ekipa pokazala je  na međužupanijskom  natjecanju Crvenog križa koje se održalo u Rijeci 1. travnja 2023. godine. Tamo su riješili četiri testa iz teoretskog znanja i dva praktična testa iz pružanja prve pomoći. Plasirali su se na 9. mjesto te tako nažalost nisu uspjeli proći na Državno natjecanje. Bez obzira na zapreke koje su imali na svom putu, uspjeli su dostići zamjetan rezultat te im čestitamo na tome! (T.Š.)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 3. 4. 2023.