« Svibanj 2024 »

BAŠ SMO COOL! TAKO JEDNAKI A TAKO RAZLIČITI!

Tijekom veljače u našoj školi održane su radionice u kojima su sudjelovali učenici od 1. do 8. razreda u sklopu projekta „Baš smo cool tako jednaki, a tako različiti!“, kojeg u partnerstvu provode Centar UP2DATE iz Zagreba, Udruga Visoki jablani iz Rovinja i Udruga Poseban prijatelj iz Dubrovnika.

Temeljna projektna aktivnost je provedba interaktivnih radionica za osnovnoškolce, cilj projekta je širenje kulture tolerancije i razumijevanje „drugog i drugačijeg“ među osnovnoškolcima, a osnovna ideja je prevenirati i suzbijati diskriminaciju i vršnjačko nasilje senzibiliziranjem djece i mladih za potrebe, ali prvenstveno za sposobnosti i kapacitete njihovih vršnjaka s poteškoćama u razvoju.

Kao pomoćno nastavno sredstvo za ovu neformalnu edukaciju, Udruga Visoki jablani prevela je i publicirala pustolovni dječji roman „Štagalj na jezeru Gun“, američkih autora Johnniea Tuitela i Sharon Lamson, čiji je glavni junak jedanaestogodišnji dječak s cerebralnom paralizom.

Ovim dječjim krimićem, kojeg će djeca obraditi kao izbornu lektiru, ujedno je pokrenuta i nova dječja biblioteka Visoki jablani za ljudska prava i jednake mogućnosti.

Učenici su zainteresirano sudjelovali u radionicama tijekom kojih su se iskustveno upoznali kako igrati memori za slijepe, kako komunicirati sa gluhonijemom osobom, postavljali su brojna pitanja i stekli iskustva koja su ih dovela da prihvate svoje sposobnosti i ograničenja, ali i sposobnosti i ograničenja drugih ljudi. Nakon radionice učenici su napisali zahvale i dirljive poruke ohrabrenja voditeljicama projekta.

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 6. 3. 2017.