« Svibanj 2024 »

PUT PO DALMACIJI - EKSKURZIJA UČENIKA 8. RAZREDA

Učenici osmih razreda u pratnji nastavnika Ivana Gambirože, Miljane Skrobe Damjanić, Saše Breščića i Nikoline Juršić sudjelovali su u četverodnevnoj ekskurziji po Dalmaciji.

Utorak, 19. rujna, dan se tek budi, a na samom početku našeg puta nad grad su se nadvili kišni oblaci. Pravo jesensko vrijeme. Nadamo se kako iduća četiri dana nećemo pamtiti isključivo po kiši i mokrim cipelama. Polako se preko istarskog ipsilona krećemo svima nama već poznatom rutom prema tunelu Učka i odmaralištu Vrata Jarana.

Kiša i dalje ne prestaje. Napokon dolazimo do našeg prvog odredišta grada Senja, nad kojim dominira kula Nehaj. Trebamo li se bojati senjskih Uskoka ili možemo hrabro kročiti na ovo područje. Uskoka nije bilo nigdje na vidiku, no kao da nekakav duh starih vremena nije želio da se tu dugo zadržimo pa je s Velebita poslao buru koja nas je otjerala dalje na put prema jugu. Mokri se vraćamo u naš limeni prijevoz koji će nam biti drugi dom na ovome putu. Prolazimo kroz kišom okupane ličke pejzaže (Gacko i Ličko polje), a prolaskom kroz tunel Sv. Rok ne vidimo predaleko jer su i nad sjeverom Dalmacije modri oblaci. Odlučujemo se za malu izmjenu plana puta te se upućujemo prema sokolarskom centru Dubrava u blizini Šibenika. Tamo nas očekuje osebujni domaćin Emilio, vrsni poznavatelj velikih ''ptičurina''. Kroz izrazito zanimljivu priču nas upoznaje s životom sova i jastrebova pokazujući nam svoje ''ljubimce''. Svi smo bez zaintrigirani i s velikim zanimanjem upijamo svaku njegovu riječ.  Put nas dalje vodi do naše ''baze'' - Vodica koje su mjesto našeg odmora i polazišna točka za nadolazeće aktivnosti.

Drugi dan u jutarnjim satima dolazimo u Trogir. Obilazimo njegovu staru romaničku jezgru i divimo se ljepotama sazidanim od kamena - kuli Kamerlengo, katedrali sv. Lovre i drugim predivnim građevinama. Opet kiša. Ima li joj kraja. Preko sedam Kaštela (tko će ih sad nabrajati) u daljini iz busa promatramo kišom okupani Split. Po dolasku kročimo na parking splitskog stadiona Poljud te se od tu krećemo prema gradskoj jezgri. Prolazimo pored starog Hajdukovog igrališta, a dolaskom ispred splitskog kazališta polako se preko Marmontove ulice otvara vizura splitske rive. Naravno, zaustavljamo se na splitskim Prokurativama. Napokon nestaju kišni oblaci i stapamo se s masom s obaveznim modnim detaljem „cvikama za sunce“. Dalje nas put vodi u podrume Dioklecijanove palače, a izlaskom iz njih dolazimo na Peristil na kojemu dominira katedrala sv. Dujma. Obilazak Splita završavamo trljanjem palca Grgura Ninskog uz pregršt želja.

Rano je jutro trećeg dana koji je rezerviran za otok Prvić i Šibenik. Brodom iz šibenskog zaljeva prolazimo kroz kanal sv. Ante. Plovimo pored tvrđave sv. Nikole, novopečenog kandidata na UNESCO-voj listi kulturne baštine. Uz kratko zaustavljanje na Zarinu dok se iskrcavaju lokalci i grupa četvrtaša iz Zagorja s broda se pruža predivan pogled na vizure otoka Zlarina. Naravno na pameti su nam koralji i pjesnikinja Vesna Parun. Uz brujanje brodskog motora nastavljamo prema otoku Prviću. Posjećujemo memorijalni centar svestranog Fausta Vrančića - leksikologa, filozofa, znanstvenika i inovatora, čije je želja bila da mu tijelo počiva na ovom otoku. Kroz interaktivni muzej upoznajemo se s njegovim životom i djelima. Dalje lagano koračamo prema drugom mjestu na ovom otoku - Prvić Šepurini. Gdje li je to mjesto? To je tamo gdje se odvija radnja filma „Svećenikova djeca“. Drugi dio dana je posvećen za obilazak grada Šibenika s naglaskom na katedralu sv. Jakova.

Došao je i treći dan. S istoka se osmjehuje Sunce, koje smo toliko priželjkivali. Odlazimo prema šibenskom zaleđu u posjet NP Krka, prirodnom fenomenu satkanom od brojnih slapova i sedrenih barijera. Put nas dalje vodi prema Zadru. Zaigrano se fotografiramo po Muzeju iluzija, nakon čega preko bedema obilazimo zadarski poluotok i dolazimo do instalacije Pozdrav suncu. Dok osluškujemo zvuk morskih orgulja uživamo u pogledu na zadarski arhipelag (oroke Ugljan, Pašman i dr.). Rivom se spuštamo prema forumu na kojemu dominira crkva sv. Donata i katedrala sv. Stošije. Dalje preko Kalelarge i Narodnog trga  put nas vodi prema našem limenom prijevozu, preko Like i Kvarnera natrag u Pulu. Vraćamo se puni dojmova i uspomena koje ćemo pamtiti cijeli život. (I. Gambiroža)   FOTOGALERIJA

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 29. 9. 2017.