« Travanj 2024 »

Iluzije, vještice i klokani - izlet četvrtaša u Zagreb

U četvrtak 18.10.2018 godine okupili smo se na parkiralištu iza stadiona „Uljanik“ u 6:45 ujutro. Svi smo bili uzbuđeni i presretni jer nas je očekivalouzbudljivo putovanje u glavni grad Hrvatske, Zagreb.

Oko 7 sati ujutro, kada smo se svi okupili, krenuli smo na putovanje. Stali smo nekoliko puta na odmorištima kako bi marendali i protegnuli noge. Nakon četiri sata vožnje autobusom, stigli smo u Zagreb, grad u podnožju gore Medvednice. Hrvatsko narodno kazalište prva je kulturna ustanova koju smo u Zagrebu vidjeli. Pokraj kazaišta izašli smo iz autobusa i s vodičem nastavili razgledavanje grada Zagreba. Prošetali smo dugom ulicom Ilicom gdje smo naišli na Počasnu hrvatsku gardu u svečanim odorama. Prošli smo kraj uspinjače i došli do Muzeja iluzija. To je sasvim poseban muzej pun zabavnih varki koje zbunjuju mozak. Meni je najzanimljivija bila beskonačna soba ogledala. Poprilično zbunjeni prošetali smo do uspinjače kojom smo se odvezli do Gornjeg grada. Uspinjača je najstarije prijevozno sredstvo u Zagrebu. To su dva plava vagona s klupicama koje paralelno voze, jedan prema gore, a drugi dolje do Ilice. Na gornjem gradu vidjeli smo Kulu Lotršćak. Koja je u prošlosti služila za obranu od napadača. Još je i danas u njoj Grčki top koji svakodnevno pucnjem označi podne. Ubrzo smo došli do Markovog trga gdje se nazali crkva svetog Marka koja na krovu ima dva grba. Prvi je grb triju zavičaja Hrvatse, a drugi je grb grada Zagreba. U blizini se nalazi i zgrada Hrvatskog sabora gdje smo se slikali za uspomenu. S gornjeg grada vidjeli smo i zagrebačku katedralu, najveću crkvenu građevinu u Republici Hrvatskoj. Šetajući, naišli smo na prodavaonicu suvenira, gdje smo za uspomenu kupili predivna crvena licitarska srca.

Spuštajući se s Gornjeg grada prošli smo kroz Kamenita vrata koja na krovu imaju stari buzdovan koji je služio za tjeranje vještica. Nakon razgledavanja, uputili smo se autobusom u Maksimir. Parkirali smo ispred Dinamovog stadiona i krenuli na ručak. Bili smo jako gladni, a ručak je bio preukusan: prženi krumpirići, pohano meso, salata za desert, čokoladni sladoled. Siti, zadovoljni i puni energije krenuli smo u razgledavanje Zoološkog vrta Zagreb. Prošetali smo kroz prelijepu Park-šumu Maksimir i stigli do ulaza. U Zoo vrtu vidjeli smo životinje iz cijelog svijeta: papige, ptice močvarnice, grabljivice, lavove, risov, gmazove, medvjde, divovskog mravojeda, majmune, vukove, zebre, bizone, klokane, koze, kukce, vodenkonje, ribe... Životinje izgledaju jako zadovoljno u lijepo uređenim nastambama. Meni se najviše svidio ris, velika mačka naših krajeva. U suvenirnici kupila sam plišanog risa i zebricu za uspomenu. Pomalo smo krenuli prema autobusu, čavrljajući. Smjestili smo se umorni razmišljajući o svemu što smo doživjeli  i krenuli prema Puli. Uautobusu smo se zabavjali, pjevali, igrali razne igre i spavali.

U Pulu smo stigli oko 10:30 navečer po mrklom mraku. Roditelji su nas čekali, želeći čuti naše dojmove i uzbudljive priče. Bio je to poučan i zanimljiv izlet s dobrim prijateljima i učiteljima kojeg ću pamtiti cijeloga života. (Adriana Pirović Vareško, 4.b)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 27. 10. 2018.