« Travanj 2024 »

Strip radionica u školi

U ponedjeljak, 5. studenog 2018. djelatnik Gradske knjižnice Pula, Daniel Horvat, održao je predavanje o stripu u šestim razredima. Izložio je povijest ovog popularno medija te iznio pregled frankofonskog, talijanskog, američkog i japanskog stripa. Učenici su odmah prepoznali neke talijanske stripove kao Zagor, Dylan Dog, Alan Ford jer su ih i sami čitali, ali su se iznenadili činjenicom da su to talijanski stripovi. Daniel nam je pokazao kako se strip koristio u propagandne svrhe za vrijeme fašizma, ali kako je u isto vrijeme postojao i antiratni, pacifistički strip.

Talijanski strip Dampyr ističe se kvalitetom crteža, a bavi se manje poznatim mitologijama kao što su afrička i isstočnjačka vjerovanja. U  razdoblju pred Drugi svjetski rat u američkim stripovima pojavljuju se junaci kao Superman i Flash Gordon koji su bili popularni za vrijeme rata, ali kasnije njihova popularnost naglo pada te ih se smatralo dječjim stripovima. Daniel je istaknuo Willa Eisnera kao najznačajnijeg strip autora SAD-a koji progovara o društvenim problemima. Istaknut je i strip Maus s temom Drugog svjetskog rata. Učenici su naučili  da riječ manga predstavlja japanske stripove. Uz Daniela smo se uživjeli i izgubili u čudesnom svijetu stripova dok nas  zvuk školskog zvona nije trgnuo i vratio u realnost. (S.K.A.)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 12. 11. 2018.