« Travanj 2024 »

Kraljević i prosjak - lektira u kazalištu

Mora li se lektira obrađivati u učionici? Ne mora! 10. prosinca 2019. u jutarnjim satima naši šestaši lektiru Kraljević i prosjak Marka Twaina gledali su u Istarskom

narodnom kazalištu u izvedbi Dramskog studija INK i režiji Luke Mihovilovića. Posebno smo se veselili predstavi jer u njoj glumi naša kolegica Matea Kontošić. 60 minuta napete radnje, divni kostimi, zanimljive kulise, ples i pjesma nikoga nisu ostavili ravnodušnim i teško se bilo vratiti u školu redovitoj nastavi nakon ovog doživljaja.

Doduše dio šestaša ipak je otišao drugim putem: u pratnji učiteljice Martine obišli su starogradsku jezgru,upoznali se s najznačajnijim znamenitostima i uživali u adventskom raspoloženju koje vlada ulicama našega grada.

***

Na pitanje kakav je dojam predstava ostavila na njih i bi li radije izabrali film ili kazališnu predstavu, naši šestaši odgovorili su:   (klikni na opširnije)

"O PREDSTAVI:

˝Kraljević i prosjak˝ povijesni je dječji roman s klasičnim motivom zamjene koji najmlađoj publici otvara prozor u pustolovinu doista nezamislivih razmjera. Jedan od najljepših romana svih vremena donosi nam gotovo nemoguć zaplet i niz uzbudljivih. Proživljavajući radnju, od samog se početka identificiramo s prosjakom kojem jednoga dana njegov tužni život biva zamijenjen onim kraljevskim, bogatim i nezamislivo dostojanstvenim. No, ubrzo nakon prvog dojma, shvaćamo da je i zlatni kavez ipak samo kavez i da nije nikada sve onako kako se na prvi dojam čini. Što vrijeme više odmiče, sve više počinjemo suosjećati upravo s kraljevićem. Ta fina slojevitost i prikazivanje obje ljudske perspektive ono je po čemu je bogato ovo djelo. Da nam se tuđe dvorište uvijek čini zelenije, a tuđi problemi maleni u usporedbi s našima, zbilja potvrđuje ova majstorska priča. Mark Twain hrabro donosi portret jedne povijesne epohe, ali i ljudskih slabosti i snaga te iznova promišlja pitanja slobode, ljubavi, izdaje i pravog prijateljstva." (INK Pula)

Na pitanje kakav je dojam predstava ostavila na njih i bi li radije izabrali film ili kazališnu prestavu, naši šestaši odgovorili su: (pročitajte u nastavku)

Oduševila me predstava jer je radnja napeta i zanimljiva. Između filma i predstave izabrala bih kazališnu predstavu jer se glumci obraćaju nama. (Nika J.)

Bajkovita predstava. Kazalište je puno dramatičnije od filma (Arian D.)

Izabrao bih kazalište jer glumce u predstavi mogu vidjeti uživo, a u filmu ne (Ian F.)

Ova predstava me poslala kući iznenađenog i zadivljenog. (Antonio B.)

Predstava me potakla da razmišljam kakav bih ja bio prosjak ili kraljević. (Andrija B.)

Izabrala bih kazalištnu predstavu jer je ne mogu gledati svaki dan kao film. (Nina R.)

Svidjela mi se gluma i kulise. Baš su se potrudili. Izabrala bih predstavu jer se to zbiva tu preda mnom i mogu dotaknuti. (Petra T.)

Izabrao bih kazalište jer glumci glume uživo i moraju biti dobro utrenirani. (Ian Petar M.)

Ova predstava potakla me na razmišljanje da nije sve onako kako se čini i da bogatstvo i raskoš nisu uvijek razlozi za sreću (Mara R.)

U filmu se mogu koristiti bolji efekti, ali u kazalištu je zanimljivo to što se glumci obraćaju publici i mogu se pojaviti među nama. (Filip B.)

Osjećam se ponosno jer je to bila prva prava Mateina predstava (Darija T.)

Nakon predstave razmišljala sam i shvatila da se u prošlosti čovjek gledao samo po tituli i odjeći te da siromašni nisu imali nikakva prava i ubijali bi ih bez dokaza da su krivi za nešto. Osjećala sam se pomalo tužno. (Leona K.)

Draži mi je film jer sve urede prije prikazivanja. U predstavi netko može pogriješiti, a uz to moramo gledati kako se mijenjaju scene. (Toni Š.)

Tek sada sam shvatila u kakvom su lošem stanju ljudi živjeli. (Lina B.)

I film i predstava imaju svoje prednosti i mane. U predstavi sve možeš vidjeli iz svih kutova, tj. predstava je 3D i sve se događa pred tobom. U filmu se mogu dodati mnogi efekti da film izgleda ljepše. Ipak bih izabrao film jer filmove mogu gledati kad god želim, a predstave samo kada su premijere u kazalištu. (Benjamin R.)

Izabrao bih kazalište jer volim glumu (Luka Ž.)

Predstava je u meni pobudila razmišljanje o velikim razlikama u društvu, kako tada tako i danas. Trebamo biti zadovoljni svojim životom i sretni zbog svega što imamo (Darko K.)

Predstava me natjerala na razmišljanje i shvatila sam da se ja ponekad ponašam kao kraljević i da bih trebala razmisliti prije nego nešto učinim te da budem bolja osoba. (Julija V.)

Predstava me rastužila zbog prosjaka, tužna sam kad pomislim kako je prosjacima kad cijeli dan gladuju i jedva se nađe netko tko im odluči pomoći. (Sara M.)

Jako mi se svidjela predstava, gluma, kostimi, pozornica.... Radije bih otišla u kazalište  jer mi je puno ljepše kada gledam nekoga uživo nego na ekranu. (Lucija K.)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 12. 12. 2019.