Matineja Noći knjige - 22.4.2016. - Marulić i Shakespeare u OŠ Veruda

Noć knjige  ove se godine održala diljem Hrvatske 22. travnja 2016., na Dan hrvatske knjige i uoči Svjetskog dana knjige. Dan hrvatske knjige slavi se u spomen na Marka Marulića koji je 22. travnja 1501. godine dovršio Juditu. Ove godine Noć knjige bila je u znaku dviju velikih obljetnica iz svijeta književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, kao i 100. godišnjici od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić- Mažuranić. Noć knjige održava se s ciljem poticanja kulture čitanja, razgovora o literaturi, književnosti i svem u onome što knjiga. Obilježava ga cijeli niz ustanova, organizacija, škola, knjižnica diljem zemlje.

U našoj školi obilježili smo ovaj događaj kroz dva projekta: „Marulić i njegovo doba“ i „Shakespeare i život u XVI. stoljeću“. Svi učenici od 5. do 8. razreda za vrijeme nastave hrvatskog odnosno engleskog jezika sudjelovali su u ovim projektima i naučili mnogo o hrvatskoj i engleskoj književnosti, životu u srednjem vijeku, razvoju pismenosti i tiskarska te o kulturno-povijesnim okolnostima prije pet stoljeća u Hrvatskoj i Engleskoj na zanimljiv i sasvim drugačiji način.

„Marko Marulić i njegovo doba“

Učenice osmog razreda Dora Paić, Dora Rupčić, Julia Gerenčić, Ana Preden i Ana Racan pripremile su plakate o Marku Maruliću i Judini, srednjovjekovnoj glazbi i knjižnicama. Čitale su ulomak iz Judite koji je osnovnoškolskoj publici prilagodila učiteljica Mia Levak. Čitanje epa popraćeno je sviranjem Trubadurske himne na flauti čime je postignuta poveznica sa srednjovjekovnom glazbom i knjižnicom. Učenici 7.b razreda uredili su učionicu, u kojoj je upriličen događaj, plakatima o povijesti pisma i knjige, a priređena je i „srednjovjekovna pisarnica“ gdje su učenici osjetili dašak srednjovjekovlja i uživjeli u ulogu pisara. Uz svijeće su perom ispisivali inicijale imena i izrađivali osobne označivače knjiga ukrašene voskom i pečatom. Upriličena je i izložba starijih izdanja knjiga kao i replika Judite iz 1908. godine te prve hrvatske tiskane knjige Misal po zakonu Rimskoga dvora. I dva pisaća stroja našla su svoje mjesto u ovakvom okruženju nadahnutom pismom i knjigom pa su učenici ispisali svoje poruke na starim pisaćim strojevima, pretečama današnjih prijenosnih računala.

„Kao učenice završnog razreda OŠ Veruda obilježili smo matineju Noći knjige vezane za Marka Marulića, srednjovjekovnu knjižnicu, glazbu u vrijeme srednjeg vijeka i renesanse. Ponosne smo što nas je knjižničarka motivirala da se uključimo u ovaj projekt, a mi smo to spremno prihvatile. Unutar nekoliko tjedana, izradile smo više plakata te pripremile tekstove. Radovale smo se prezentaciji. Naš smo rad prezentirale učenicima od petog do osmog razreda. Učenicima su ipak bila najinteresantnija slova ispisana perom na glagoljici i pisaći stroj. Pojedini dijelovi prezentacije bili su popraćeni glazbom tog vremena što je stvorilo poseban ugođaj. Osjećaj po završetku je bio prekrasan i ovim putem zahvaljujemo svim našim mentorima na nezaboravnom iskustvu.“ (Dora Paić)

Fotogalerija: http://os-veruda-pu.skole.hr/galerija?show=album&id=60

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 29. 4. 2016.