DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

U našoj školi Dan sjećanja na Holokaust obilježen je u osmim i sedmim razredima.

Profesor Igor Javanović održao je predavanje uz prezentaciju za učenike osmih razreda. Tema predavanja bila je odlazak istrana u nacisticke koncentracijske logore. U prezentaciji su predstavljena njihova strašna logoraška svjedočanstva. Prezentacija je predstavljena u etapama: od samog uhicćenja, prijevoza u vlakovima, do dolaska u koncentracijski kamp i dojmova svjedoka. Učenici su s velikim zanimanjem pratili profesora Jovanovića i nakon predavanja i prezentacije postavijali pitanja o sadržajima koji im nisu bili posve jasni.

Sedmi razredi su posjetili Kino Valli i  pogledali projekciju prigodnog filma „Dječak u prugastoj piđami“. U filmu su Drugi svjetski rat i Holokaust ispričani kroz oči i prijateljstvo dvojice osmogodišnjih dječaka, jednog pripadnika „arijevske rase“, a drugog Židova. Nakon filma održale su se i rasprave u razredima o događanjima u Drugom svjetskom ratu i važnosti prisjećanja na nemile događaje kako se ne bi ponovili. (Ivan Tuka)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 8. 2. 2019.