kultura

5.b na Monte Libriću

U srijedu 20. travnja 2016. godine učenici 5.b razreda u pratnji učiteljice hrvatskog jezika i knjižničarke posjetili su Sajam knjige Monte Librić. Uz obavezan obilazak sajma i upoznavanja s novitetima među naslovima knjiga, učenici su sudjelovali u radionici zvuka u organizaciji HRT-a. Upoznali su se s radio-dramom i proizvodnjom pozadinskih zvukova i raznim pomagalima i instrumentima kojima se mogu proizvesti narazličitiji zvukovi iz prirode i svakodnevnog života. I sami su se okušali u radio-dramatizaciji pjesme Luke Paljetka, pri čemu su pojedini učenici proizvodili pozadinske zvukove, a ostali recitirali pjesmu i na taj način stvorili pravu radio-priču. Voditeljice i tehničari zorno su prikazali rad 'iza mikrofona', a učenici su i poslušali kako zvuči njihov radijski uradak.

Na terasi Zajednice talijana instalirani su divovski instrumenti i 5.b je pokazao i dokazao da im nitko nije ravan u stvaranju (ne)artikulirane buke!

Posjetili su i Gradsku knjižnicu i čitaonicu, kako bi vidjeli bijele rukavice o kojima su pričali na satu hrvatskog, kojima se čitaju stare i rijetke knjige. Knjižničarka je  'navukla' bijele rukavice i učenicima pokazale neke od rariteta pohranjene u knjižnici. Pokazala im je knjige na talijanskom stare više od 100 godina, umjetničke slike u mapama, kao i Marulićevu "Juditu" iz 1901. godine. Iako nije ni rijetka niti stara, pažnju učenika privukla je najteža knjiga u knjižnici - Monografija o Leonardu da Vinciju. Zahvaljujemo knjižničarki koja nam je, iako se nismo najavili, predočila doživljaj čitanja starih knjiga i rariteta 'u rukavicama'!

Fotogalerija: http://os-veruda-pu.skole.hr/galerija?show=album&id=44&limit=&curr_page=1

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 26. 4. 2016.