kultura

Sara Dejanović - s Balotom u srcu - zavičajna radionica za druge razrede u Sveučilišnog knjižnici

Sara Dejanović ima 8 godina i ide u 2.b razred naše škole. S 4 godine, kada ju je tata prvi put odveo u Sveučilišnu knjižnicu za vrijeme Noći muzeja, upoznala se s likom i djelom Mate Balote. Čim je knjižničarka Tea Gruić počela pričati o Mati Baloti, Sara je cijelim bićem upijala svaki podatak. „Zaljubila sam se u Matu Balotu i njegova djela kad sam prvi put čula za njega. Najviše mi se svidjela priča o njegovu životu i kako je stvarao svoja djela i knjige. U njegovoj sobi pažnju mi je privukla krletka, u kojoj je Mate Balota držao svoje ptice. Tata me vodio tamo i čitala sam njegove knjige, dnevnik i sve mi je bilo jako zanimljivo i privlačno. Pročitala sam zbirku pjesama Dragi kamen, knjigu Puna je Pula i roman Tijesna zemlja. Najdraža mi je njegova pjesma Koza iz zbirke Dragi kamen.“

Kao najmlađa volonterka sudjeluje već drugu godinu zaredom u manifestaciji Noć knjiga u Sveučilišnoj knjižnici Pula, gdje posjetiteljima predstavlja radnu sobu Mate Balote i recitira Balotine stihove.

Sara je vodila radionicu o životu i djelu Mate Balote za učenike drugih razreda osnovnih škola u Sveučilišnoj knjižnici, koja se održala 19. travnja 2016. godine, a podršku su joj pružili knjižničarka Tea Gruić i novinar Mirko Urošević. Iz naše škole sva tri druga razreda s razrednicama Loretom Šarić, Patricijom Butković i Mirjanom Bertetić, u pratnji školske knjižničarke Višnje Grgorinić, vjeroučitelja i asistenta posjetili su Sveučilišnu knjižnicu i u spomen-sobi Mate Balote poslušali svoju školsku kolegicu i sudjelovali u zavičajnoj radionici, gdje su u ulozi knjižnih istraživača odgovarali na pitanja, tražili knjige, brojali ih i ispunjavali još niz zadataka. Sara kaže da nije imala tremu već da je s užitkom vršnjacima prenosila svoja saznanja o najpoznatijem istarskom književniku i recitirala Balotine stihove.

Fotogalerija: http://os-veruda-pu.skole.hr/galerija?show=album&id=54

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 20. 5. 2016.