kultura

Sedmi razredi na predstavi "Kristijan"

Sedmi razredi Osnovne škole Veruda u četvrtak 16.02.2017. posjetili su Teatar Naranča (nekadašnji Pionirski dom) i pogledali zanimljivu i poučnu predstavu pod nazivom `Kristijan´. Ova je predstava namijenjena učenicima osnovnih i srednjih škola (mada se sviđa i djeci mlađeg uzrasta) jer ima jako zanimljivu pouku, a ta je da nisu svi jednaki i da, iako netko nije previše samouvjeren, može biti jako nadaren i ostaviti dubok trag u društvu.

Naime, sama predstava `Kristijan´ nosi naziv po glavnom glumcu. Kristijan nije previše inteligentan i ne snalazi se previše u društvu, no jako lijepo crta i slika i po tome se ističe. Kristijan je povučen, šutljiv i nesebičan.

Radnja predstave smještena je u parku gdje se nalaze dvojica srednjoškolaca (prijatelji iz osnovne škole) i vraćajući se u prošlost prisjećaju se lijepih (i ružnih) događaja vezanih uz osmi razred i povučenog Kristijana.

Predstava je organizirana u sklopu projekta "Zajedno do znanja" prijavljenog na natječaj MZOS "Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, faza II." kojim se promiče integracija učenika s posebnim potrebama u osnovnim i srednjim školama.

Predstava "Kristijan" na nenametljiv način promiče vrijednosti i kvalitete koje bi svaki učenik trebao prepoznati u sebi kako bi u budućnosti postao tolerantniji i otvoreniji prema različitosti. Ova predstava bi trebala biti samo uvertira nakon koje bi bilo poželjno sa učenicima prokomentirati i otvoriti raspravu o tome što su gledali i na koji način oni mogu doprinijeti boljoj integraciji učenika sa posebnim potrebama u vlastitom razredu.

Romina Kliman 7c

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 20. 2. 2017.