Naša putovanja

Šesti razredi u Rijeci - 20. svibnja 2016.

Dana 20. svibnja 2016. učenici 6.a, 6.b i 6.c su s učiteljima Sašom Breščićem, Ivanom Turk, Ivanom Gambirožom i Ivanom Blaškan posjetili Rijeku te neke od njezinih prepoznatljivih znamenitosti i institucija.
U jutarnjim satima posjetili smo Spomeničku knjižnicu i zbirku Brlić-Mažuranić-Ružić. Iz predvorja vile uživali smo u predivnom pogledu na Riječki zaljev, Učku i Kvarnerske otoke. Kroz uređeni vrt i samu vilu proveo nas je skrbitelj vile Theodor de Canciani Jakšić, koji je zanimljivim pričama učenicima prezentirao povijest vile i obitelji. Dodatno uživanje učenicima predstavljalo je korištenje originalnog namještaja obitelji, koji je danas dio same zbirke.

Nakon novostečenih znanja o Ivani Brlić Mažuranić i njezinom djedu Ivanu Mažuraniću, kao i ostatku obitelji, uputili smo se u centar grada Rijeke gdje smo posjetili muzej Peek & Pooke. U muzeju su učenici upoznati s razvojem računala i informatičke tehnologije gdje su se okušali u igranju raznih kompjuterskih igara na starim računalima i konzolama. U drugom dijelu muzeja, koji se bavi djetinjstvom, učenici su se susreli s igračkama i uspomenama vezanima za najranije dane djetinjstva njihovih roditelja i učitelja.
Naravno, kakav bi to posjet Rijeci bio bez obilaska riječkog Korza, katedrale sv. Vida i Starih vrata (Rimski luk) koji j predstavljao ulaz u središnji dio kasnoantičkog zapovjedništva rimske Tarsatike na čijim je ruševinama Rijeka danas izrasla u jedan od najvećih gradova Hrvatske. U samom centru Rijeke imali smo slobodno vrijeme i ručak - naravno pomfrit i pohana šnicla, neizostavni meni svakog izleta i ekskurzije diljem lijepe naše. smiley
U poslijepodnevnim satima posjetili smo Prirodoslovni muzej Rijeka gdje smo uživali u biološkoj, geološkoj i paleontološkoj zbirci usmjerenoj na upoznavanje s Jadranom kroz geološku prošlost. Osim navedenoga posjetili smo i Astronomski centar Rijeka gdje smo proširili naša znanja o svemiru i posebnim naglaskom na našu galaksiju. U večernjim satima smo se vratili u Pulu puni dojmova i novih saznanja o predivnoj Rijeci. (Ivan Gambiroža)

Fotogalerija: http://os-veruda-pu.skole.hr/galerija?show=album&id=55

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 23. 5. 2016.