Naša putovanja

5.a i 7.c u Rijeci - 25.5.2016.

Po čemu je izlet u Rijeku srijedu 25.05.2016.godine bio poseban? Po mnogočemu. U to su se uvjerili učenici i razrednice 5.a i 7.c razreda prilikom posjete astronomskom centru Rijeka, Vili Ružić na Pećinama, Jadransko-galenskom laboratoriju te Peek and poke muzeju djetinjstva.

U planetariju su odgledali  3D film „Stvaranje svjetlosti“, a nakon toga su nam pripremili kviz koji je provjeravao tj. utvrđivao znanje učenika na području geografije, poznavanja našeg sunčevog sustava, mliječne staze i td. Vidjeli smo izložbu Borisa Mardešića poznatog Pulskog slikara koji je radio za NASU, nažalost malo poznat javnosti.

Kustos Vile Ružić upoznao nas je sa djelićem života naše poznate spisateljice Ivane Brlić Mažuranić te njenog djeda Ivana Mažuranića. Sjedili smo u salonu, a sa zidova su nas pratili portreti obitelji Ružić i Mažuranić. Zbirka knjiga koju čuvaju neprocijenjive je vrijednosti te ima primjeraka knjiga koje su pisane rukom, a reprodukcije u njima su autentične grafike ili akvareli. Nekad se knjige nisu tiskale već prepisivale.

U JGL-u vidjeli smo kako nastaju Acquamaris kapi za nos i to od rezervoara slane vode pa sve do upakiranih bočica spremnih za distribuciju. Nosili smo zaštitna odijela zbog uvjeta sterilnosti proizvodnog pogona. Saznali smo da je vlasnik Riječanin koji je počeo s malom ljekarnom pred 30-tak godina da bi prošle godine otvorio postrojenje s 926 zaposlenih.

Nakon ručka prošetali smo Korzom i posjetili Muzej djetinjstva u kojem ljudi ostavljaju svoje igračke kako bi educirali nove generacije kako se nekad igralo bez upotrebe moderne tehnologije.

U popodnevnim satima vratili smo se u Pulu umorni, no puni dojmova. (Korana Lukić-Šuran)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 3. 6. 2016.