Naša putovanja

„Prozori u prošlost“ – treći razredi na Kamenjaku

Učenici 3. a, 3. b i 3. c razreda u sklopu terenske nastave posjetili su Rt Kamenjak i  sudjelovali u radionici „Prozori u prošlost“ – putevima dinosaura na Kamenjaku.

3. a razred kamenjak je posjetio 3.6.2016. u pratnji učiteljice Antonije Volf Kulić i edukatora JU Kamenjak. Putevima dinosaura na Kamenjaku, edukativno-rekreacijska staza nalazi se na desnoj strani zaštićenog područja Kamenjak na poluotoku Grakalovac, a proteže se u dužini od oko 600 metara. Učenici su se u mašti, pričom vratili u vrijeme kada je svijet bio potpuno drugačiji.

„Nalazite se na blatnjavom terenu okruženi golemim papratnjačama visokim i do 100 metara, oko vas hodaju golema stvorenja koja vas gledaju u čudu i možda vas žele pojesti. Pojedini vas samo promatraju dok istežu dugačke vratove da bi pojeli lišće sa grana. Znojite se od pogleda na njih, ali i od toplog i vlažnog vremena. Odjednom vam se snažno počinje tresti tlo pod nogama, nije vam jasno što se događa. Ali samo malo, gdje su ljudi? Gdje je svjetionik Porer? Gdje su livade, travnjaci, ptice? Nema niti boškarina i ovaca koji su, inače, tradicionalno prisutni na Kamenjaku.“  - naravno ništa od navedenog ne postoji nalazimo se u priči o vremenskom razdoblju mezozoika kada su svijetom hodali drevni gmazovi, dinosauri, dubokim vodama plivali amoniti i megalodoni a zrakom vladali pterosauri.

„Kako su se dinosauri kretali, kako su jeli, zašto su nestali te kako to da ih ljudi nikada nisu susreli?“ – odgovore na ova i još mnoga pitanja učenici su dobili od edukatora Gorana koji nas je vodio edukativno - rekreacijskom stazom duž koje su postavljene skulpture u prirodnoj veličini: amonit - izumrli oklopljeni glavonožac, rudist - izumrli školjkaš u obliku roga, te dva manja i jedan veliki terapod. Učenici su sa zanimanjem slušali, gledali i postavljali pitanja o njima uvijek zanimljivoj temi! Staza završava na samoj morskoj obali, rtu Grakalovac gdje se na pločastim stijenama nalazi 12 kamenih otisaka stopala dinosaura. Da sve ne ostane samo na riječima, uz pomoć edukatora promatrali smo prave fosile, utvrdili naučeno rješavanjem listića ali smo i mjerili duljinu pronađenih stopa dinosaura te njihovu udaljenost, kako bismo izračunali kojom brzinom su se kretali. Za kraj smo od gipsa izradili izljev prave stope dinosaura koju smo donijeli u školu,  kao uspomenu na našu avanturu. (A.V. Kulić)

Fotogalerija: http://os-veruda-pu.skole.hr/galerija?show=album&id=63

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 4. 6. 2016.