zanimljivosti

TELEVIZOR ILI TELEVIZIJA?

Danas gotovo u svakom domu postoji televizor, a ako ga i nema, zasigurno postoji uređaj preko kojeg se mogu gledati različite ekranizacije. S obzirom da se danas veći dio dana provodi pred televizorom, evo i par zanimljivosti o njemu:

- ime televizije dolazi od grčke riječi tele­ (daleko) i latinske riječi visio (gledanje ili prikaz);

-samo jednim pritiskom na gumb daljinskog upravljača,možete pogledati npr. kako je čovjek hodao po Mjesecu ili poslušati govor ljudi koji nisu u našoj blizini;

- Logie Baird je prvi čovjek koji je uspio televizisku sliku prenijeti na udaljenost od nekoliko metara (1925. godine)

- prvi televizori su se počeli prodavati krajem 1920-ih godina, e emisije su prikazivane u crno-bjeloj tehnici;

- razlika između televizora I televizije: TELEVIZOR je uređaj koji omogućuje prikazivanje emisija, filmova reklama, a TELEVIZIJA je ono što vidimo kad uključimo televizor (filmovi, emisije, reklame...).

IAKO NAM TELEVIZIJA PRUŽA SVAKODNEVNU ZABAVU, PRED TELEVIZORIMA NE SMIJEMO PROVODITI PUNO VREMENA ZATO ŠTO NAM ODUZIMA „PRAVI ŽIVOT“!

(Martina Špelić)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 2. 11. 2016.